Untitled Document

Share
 

 Besimi dhe ndershmëria

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Besimi dhe ndershmëria  Empty
MesazhTitulli: Besimi dhe ndershmëria    Besimi dhe ndershmëria  I_icon_minitimeTue Sep 24, 2013 10:50 pm

Tregohet se një njeri ishte shumë i varfër. Jetonte me një grua e cila ishte e devotshme dhe fisnike
Një ditë njeriu doli nga shtëpia për të kërkuar nafakën, dhe në haremin e xhamisë gjeti një qese me një mijë dinarë. U gëzua pa masë, i mori dhe shkoi në shtëpi.

Por, në shtëpi gruaja i tha: - Rregull është që të lajmërosh për paratë e gjetura, derisa të gjendet pronari i tyre.

Njeriu i varfër shkoi në haremin e xhamisë dhe lajmëroi për të hollat e gjetura.

Nga njerëzit doli një njeri i cili tha: - Këto të holla të takojnë ty, por ja edhe 9000 dinarë të tjerë.

I varfëri e pyeti: - A po tallesh me mua.

Njeriu u përgjigj: - Jo, pasha Allahun! Por, këto para mi ka dhënë një njeri nga Iraku dhe me tha që qesen me një mije dinarë ta hedh në haremin e xhamisë, e pastaj të pyes se kush i ka gjetur. Nëse ai që i ka gjetur të hollat paraqitet, jepi edhe 9000 dinarë të tjerë, sepse ai ka treguar se është i besueshëm dhe i ndershëm.

E marrur nga www.islamieshtedrit.com.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
 

Besimi dhe ndershmëria

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tregime Islame-