Untitled Document

Share
 

 Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve! Empty
MesazhTitulli: Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve!   Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve! I_icon_minitimeTue Sep 24, 2013 11:12 pm

KOHËRAT E FALJES:


1. Sabahu (Fexhr) falet në agim, prej kur fillon dallimi mes errësirës së natës dhe dritës së zbehtë të mëngjesit, dhe vazhdon deri para lindjes së diellit.
2. Dreka (Dhuhr) falet pasi që dielli lëviz prej zenitit, deri në atë pozitë kur hija e objektit fiton gjatësinë e objektit.
3. Ikindia (’Asr) falet pas mbarimit të drekës dhe vazhdon deri para perëndimit të diellit.
4. Akshami (Magrib) fillon pas perëndimit të diellit deri në errësimin e horizontit.
5. Jacia (’Isha) falet pasi që horizonti errësohet plotësisht, deri para agimit.

TABELA E REKATEVE:
Namazi përbëhet nga pjesët e quajtura rekate.
Në vazhdim po tregojmë nga sa rekate kanë namazet:
Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve! Tabela_rekateve
LLOJET E NAMAZEVE

Çdo namaz, qoftë farz ose sunnet falet për hir të Zotit dhe askujt tjetër.
Namazet farz janë obligim nga Zoti për çdo musliman të vetëdijshëm, dhe për mosfaljen e tyre pa shkak pason dënimi në këtë jetë dhe pas vdekjes.
Namazet sunnet është mirë që të falen ngase ato i ka falur edhe Muhammedi a.s. gjithmonë kur ka patur mundësi. Në tabelë janë cekur 12 rekatet sunnet që Muhammedi a.s. zakonisht i ka falur dhe e ka lavdëruar faljen e tyre duke thënë: “Çdo musliman që vullnetarisht falë 12 rekate gjatë ditës për hir të All-llahut pos farzeve, All-llahu do t’ia ndërtojë një shtëpi në Xhennet.” Ndërsa në një rast ai ka thënë: “Katër rekate para dreke, dy pas dreke, dy pas akshamit, dy pas jacisë dhe dy para sabahut”. Transmetohet se ai ka falur namaz edhe pas ikindisë dhe para akshamit. Ai ka thënë: “Ndërmjet çdo ezani dhe ikameti ka namaz” dhe këtë e ka përsëritur 3 herë, pastaj ka thënë: “Për atë që dëshiron.”
Namazi i vitrit nuk është mirë të lihet pa falur, edhe pse nuk është farz. Muhammedi a.s. atë nuk e ka lënë pa falur.
Përveç këtyre namazeve, Muhammedi a.s. ka falur edhe namaze të tjera vullnetare, si për shembull është çuar natën dhe ka falur namaz nate, ose ka falur namaz pas lindjes së diellit, ose kur është zënë dielli, ndërsa ndonjëherë ka falur namaz para se të ndërmarrë ndonjë vendim të rëndësishëm për ndonjë çështje të kësaj bote. Këto janë namaze vullnetare dhe kryerja e tyre edhe pse nuk është e domosdoshme, çmohet shumë.


FALJA E SUNETEVE:
Falja e suneteve dy rekatëshe bëhet si falja e sabahut, ndërsa falja e suneteve katër rekatëshe bëhet si falja e drekës, me atë që duhet patur për qëllim (nijet) faljen e tyre.


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sun May 04, 2014 3:21 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
Ramiz Gafari

Ramiz Gafari

Postimet : 4

Pikët : 4

Reputacioni : 0

Data e regjistrimit : 27/04/2014


Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve! Empty
MesazhTitulli: Re: Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve!   Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve! I_icon_minitimeSun May 04, 2014 3:15 pm

Selam alejkum Allahu ju shperbleft per kete post amin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Kohërat e faljes, tabela e rekateve, llojet e namazeve!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Islamishendrit :: Të jetuarit MUSLIMAN-