Untitled Document

Share
 

 Dobitë e namazit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Dobitë e namazit Empty
MesazhTitulli: Dobitë e namazit   Dobitë e namazit I_icon_minitimeThu Sep 26, 2013 9:32 pm

Vizitor Faleminderit që vizituat këtë post! Allahu ju shperbleft!
DOBITE  TE NAMAZIT

ALLAHU XH.SH NA KA KRIJUAR PER NJE QELLIM QE TE KRYEJME URDHERAT E TIJ DHE TE JEMI TE PRIRUR DREJT SE VERTETES SE KRYERJES SE OBLIGIMIT QE ALLAHU NA KA OBLIGUAR.
ALLAHU NA KA LENE DETYRE QE TE FALIM NAMAZIN DHE TI VEJME RENDESI NAMAZIT
NAMAZI ESHTE SHTYLLA KRYESORE PER CDO NJERI QE ESHTE MENTALISHT I SHENDOSHE
NAMAZI KA DISA KUSHTE
1.DIJA PER HYRJEN E KOHESSE NAMAZIT

2.PASTERTIA NGA QENIA PA ABDES KA THENE PROFETI A.S
''ALLAHU NUK PRANON ASNJE NAMAZ PA PASTERTI

3.PASTRIMI I TRUPIT I RROBAVE DHE VENDI

4.MBULIMI I VENDEVE TE TURPSHME TE TRUPIT, ALLAHU I MADHERUAR KA THENE:
O BIJTE E ADEMIT VISHUNI BUKUR PER CDO NAMAZ (LUTJE)  ( ARAF31)

5.KTHIMI NGA KIBLA KU ALLAHU I MADHERUAR THOTE:
''PRA KTHENU ANES SE XHAMISE SE SHENJETE (QABES) DHE KUDO QE TE JENI (O BESIMTAR) KTHEHUNI NGA AJO ANE (BEKARE 144
KTHIMI NGA KIBLA ESHTE E DOMOSDOSHME(FARZ)

6. KTHIMI NGA KIBLA ESHTE I DOMOSDOSHEM


7.NIJJETI(VENDOSMERIA ME ZEMER PER ATE QE PO FALE)
PROFETI A.S KA THENE
''VLERA E PUNEVE VARET TE NIJJETI (SYNIMI) DHE CDO NJERI MERR ATE QE PATI QELLIM
NAMAZI ESHTE AI CAST, KUR NJERIU QENDRON DREJTPERDREJTE PARA ZOTIT,I PERKUSHTOHET ME TERE QENIEN E VET DUKE I SHPREHUR FALENDERIM PER TE GJITHA BEGATITE QE I KA DHURUAR. QELLIMI I NAMAZIT ESHTE QE TA PASTROJE SHPIRTIN E NJERIUT NGA TE GJITHA MENDIMETE KERKESAT E KEQIJA.NAMAZI ESHTE NJE FAKTORE DUKATIV, NXITJE PER PUNE TE MIRA, PER TE MIREN E GJITHE NJEREZVE.

''ALLAHU I MADHERUAR THOTE '' VAZHDONI RREGULLISHT NAMAZET (FALJET) E EDHE ATE NAMAZIN E MESEM DHE NDAJ ALLAHUT TE JENI RESPEKTUES( NE NAMAZ)

KA THENE PROFETI A.S KA THENE:
''C'MENDONI SIKUR DIKUSH PREJ JUSH T'A KISHTE PASUR LUMIN PARA DERES DHE PER CDO DITE TE ISHTE LARE NE TE , A DO TE KISHTE MBETUR PAPASTERTI NE TRUPIN E TIJ
JA KESAJ I NGJAJNE DHE PESE KOHE NAMAZ ALLAHU ATYRE UA SHLYEN MEKATET E GABIMET

MUSLIMANET KANE PERFITIME SHPIRTERORE DHE TERAUPIKE DUKE FILLUAR QE NGA ABDESI LEVIZJET FIZIKE GJETE TE FALURIT (NAMAZIN) DHE AGJERIMIT. KJO VJEN NGAQE USHTRIMET FIZIKE TE MODERUARA GJATE KETYRE AKTEVE PERFSHIJNE CDO MUSKUL TE TRUPIT TE NJERIUTDISA MUSKUJ TE TRUPIT TE NJERIUT KONTRAKTOHEN NE MENYRE ISOMETRIKE DHE DISA NE FORME ISOTONIKALE .ENRGJIA QE DUHET PER MUSKUJ GJATE
USHTRIMEVE SIGUROHET NGA NJE PROCES QE QUHET GLYKOGENOLIZE.
RITMI I METABOLIZMIT MUSKULOR RRITET GJATE KRYERJES SE NAMAZIT DUKE CUAR NE NJE MUNGESE TE OKSIGJENIT DHE TE LENDEVE USHQYESE TE MUSKUJVE.NE TE NJEJTEN KOHE , KJO MUNGESE SHKAKTON ZGJIMIN E ENEVE TE GJAKUT DHE LEJON QARKULLIMIN ME TE LEHTE TE TIJ NE ZEMER.RRITJA E PERKOHSHME E NGARKESES NE PUNEN E ZEMRES BEN QE TE SFORCOHET MUSKULI I ZEMRES DHE TE PERMIRSOHET QARKULLIMI I GJAKUT BRENDA SAJ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
 

Dobitë e namazit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Islamishendrit :: Të jetuarit MUSLIMAN-