Untitled Document

Share
 

 Suretu EDH-DUHA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Suretu EDH-DUHA Empty
MesazhTitulli: Suretu EDH-DUHA   Suretu EDH-DUHA I_icon_minitimeSat Sep 28, 2013 9:35 am

Vizitor Faleminderit që vizituat këtë post! Allahu ju shperbleft!


SURE EDH-DUHA
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Ved-duha.Vel-lejli idha sexha.Ma vedde'ake rabbuke ve ma kala.
Velel-ahiretu hajrun leke minel ula.Ve le seufe ju'tike rabbuke fe
terda. Elem jexhid ke jetimen fe ava.Ve vexhedeke dal-len fe heda.
Ve vexhedeke ailen fe agna.Fe emmel jetime fe la tekhar.
Ve emmessa'ile fe la tenhar.Ve emma bi ni'meti rabbike fe hadith.''


PËRKTHIMI I SURES EDH-DUHA

وَالضُّحَى
1 . Pasha paraditën!
وَاللَّيْلِ إِذَا سَجَى
2 . Pasha natën kur shtrinë errësirën!
مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى
3 . Zoti yt nuk të ka lënë, as nuk të ka përbuzur.
وَلَلْآخِرَةُ خَيْرٌ لَّكَ مِنَ الْأُولَى
4 . Dhe se bota e ardhshme është shumë më e mirë për ty se e para.
وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى
5 . E Zoti yt do të jepë ty, e ti do të kënaqesh.
أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيماً فَآوَى
6 . A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje).
وَوَجَدَكَ ضَالّاً فَهَدَى
7 . Dhe të gjeti të paudhëzuar e Ai të udhëzojë.
وَوَجَدَكَ عَائِلاً فَأَغْنَى
8 . Dhe të gjeti të varfër, e Ai të begatoi.
فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ
9 . Pra, mos e përul jetimin!
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
10 . As lypësin mos e përzë!
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ
11 . E me të mirat që të dha Zoti yt, trego (udhëzo njerëz)!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
 

Suretu EDH-DUHA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Sure nga Kur'ani i madherishem-