Untitled Document

Share
 

 Udhëzimet përpara se të bëhet lutja

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Udhëzimet përpara se të bëhet lutja Empty
MesazhTitulli: Udhëzimet përpara se të bëhet lutja   Udhëzimet përpara se të bëhet lutja I_icon_minitimeSat Mar 29, 2014 7:05 pm

Këto lutje që do të lexoni janë disa lutje të zgjedhura, tëcilat janë përmendur në Kur'anin Famëlartë, të cilit nuk mund t'i afrohet e kota nga asnjë anë, pas të cilave kam përmendur lutje që janë transmetuar në hadidhet e sakta profetike të Muhamedit [alejhis-selam], i cili nuk flet nga hamendja e tij, po është shpallje që i shpallet. E kam bërë tubimin e këtyre lutjeve që të jenë arma ime dhe e atyre që do t'i lexojne prej muslimanëve, sepse ato janë lutjet e njeriut më të vlefshëm. Jam kufizuar në përmendjen e tekstit të lutjes, pa e cekur zinxhirin e tranmetimit apo shkakun e thënjes së saj, në mënyrë që të jetë ky punom më i shkurtë, që t'i lehtësohet atij që dëshiron të bëjë dua duke i lexuar ato, apo dëshiron t'i mësojë përmendësh apo t'ua mësoj të tjerëve.
Para se t'i përmendim këto lutje, do t'i cekim disa etika të lutjes dhe disa shkaqe të pranimit të duas:


- Sinqeriteti me Allahun
- Të fillojë me Falënderim Allahut dhe dërgim të salavateve dhe ta përfundoj me këtë.
- Lutja me këmbëngulje dhe bindje në Allahun.
- Përsëritja e lutjes dhe mos shpejtimi i përgjigjes.
- Koncentrimi gjatë lutjes.
- Lutja në lehtësi dhe në vështirësi.
- Të kërkoj vetëm prej Allahut, e askujt tjetër.
- Mos të jetë lutje kundër vetes, familjes dhe pasurisë së tij.
- Të bëjë lutje me zë normal, jo shumë të ulët, e poashtu mos të jetë shumë i ngritur.
- Pranimi i gabimit, kërkimi i faljes për të, pranimi i mirësisë së Allahut dhe falënderimi i Tij për të.
- Mos teprimi në dua, po bërja e lutjes në mënyrë normale dhe natyrale.
- Bërja e lutjes me frikërespekt, me shpresë dhe me frikë.
- T'i kthej padrejtësitë që ua ka bërë njerëzve, ose të kërkoj hallallëk prej tyrë, së bashku me pendimin e tij tek Allahu.
- Ta përsëris lutjen tri herë.
- Të drejtohet në drejtim të Kibles.
- T'i ngritë duart kur të bëjë dua.
- Të merë abdes për lutje nëse ka mundësi.
- Mos t'i tejkaloj kufijtë në dua.
- Kur të bëjë lutje për të tjerët, së pari të filloj me veten e tij.
- T'i afrohet Allahut me emrat e Tij të bukur dhe me cilësitë e Tija të larta, ose me ndonjë vepër të mirë të cilën e ka vepruar, ose duke kërkuar prej ndonjë njeriut të mirë që është i gjallë dhe prezent, të bëjë dua për të.
- Të ushqehet dhe të vishet prej hallallit.
- Mos të lutet për mëkat apo për këputje të lidhjeve farefisnore.
- Të urdhëroj për të mirë dhe të ndalojë nga e keqja.
- Të largohet prej mëkateve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
Xhezire Hismani

Xhezire Hismani

Postimet : 3

Pikët : 8

Reputacioni : 0

Data e regjistrimit : 29/09/2013


Udhëzimet përpara se të bëhet lutja Empty
MesazhTitulli: Re: Udhëzimet përpara se të bëhet lutja   Udhëzimet përpara se të bëhet lutja I_icon_minitimeSun May 04, 2014 3:07 pm

selam,
mfalni kam prit 2 jav me postu pjesen tjeter, po sjeni tu e postu thash me ja u kujtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hoxhë. Elmaz Rakipi

Hoxhë. Elmaz Rakipi

Postimet : 4

Pikët : 4

Reputacioni : 0

Data e regjistrimit : 08/04/2014


Udhëzimet përpara se të bëhet lutja Empty
MesazhTitulli: Re: Udhëzimet përpara se të bëhet lutja   Udhëzimet përpara se të bëhet lutja I_icon_minitimeSun May 04, 2014 3:10 pm

Selam moter,
ky liber i Ef, Omer Zaimit jepet falas asht dorracak i vogel, po edhe admini faqes poston kur ka koh, normal qe do e postoj edhe pjesen tjeter tlibrit
Faleminderit per mirkuptimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ramiz Gafari

Ramiz Gafari

Postimet : 4

Pikët : 4

Reputacioni : 0

Data e regjistrimit : 27/04/2014


Udhëzimet përpara se të bëhet lutja Empty
MesazhTitulli: Re: Udhëzimet përpara se të bëhet lutja   Udhëzimet përpara se të bëhet lutja I_icon_minitimeSun May 04, 2014 3:16 pm

Selam alejkum shume post i qart gjithcka tregohet sic duhet
ju faleminderit per kete post admin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Udhëzimet përpara se të bëhet lutja Empty
MesazhTitulli: Re: Udhëzimet përpara se të bëhet lutja   Udhëzimet përpara se të bëhet lutja I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Udhëzimet përpara se të bëhet lutja

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Thesari Ramazanit :: Lutja e pranuar-