Untitled Document

Share
 

 Agjerimi shëron sëmundjet e zemrën.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Elmedin Mustafa

Elmedin Mustafa

Postimet : 7

Pikët : 19

Reputacioni : 0

Data e regjistrimit : 05/04/2014


Agjerimi shëron sëmundjet e zemrën. Empty
MesazhTitulli: Agjerimi shëron sëmundjet e zemrën.   Agjerimi shëron sëmundjet e zemrën. I_icon_minitimeSun May 04, 2014 9:34 pm

Studime të reja nga kërkuesit kardiak, te Qendres Mjekësore të Institutit të Zemrës, kanë treguar se agjërimi i një muaji në vitë është gjithashtu i mirë për shëndetin dhe për zemrën tuaj.

Këta kërkues raportojnë që agjerimi jo vetëm që ul rrezikun për sëmundjet e arteries koronare dhe diabetit, por gjithashtu shkakton ndryshime të dukshme në nivelin e kolesterolit tek gjaku i njeriut. Të dy, si diabeti dhe kolesteroli i lartë njihen si faktor rreziku për sëmundjet koronare të zemrës.
Zbulimi u zgjerua mbi bazën e studimit të Qendrës Shëndetësore Intermaountain në 2007, i cili tregonte për një lidhje ndërmjet agjërimit dhe rrezikut të reduktuar të sëmundjeve koronare të zemrës, që ishin shkaku primar i vdekjeve në Amerikë. Në kërkimin e ri, agjërimi doli gjithashtu se kishte të bënte edhe me uljen e faktorëve të tjerë të rrezikut kardiak sic janë trigliceridet, dhe nivelet e sheqerit në gjak.

Zbulimet u prezantuan në 3 Prill, në seksionet shkencore të përvitshme të Kolegjit Amerikan te Kardiologjisë në Orleans.
“Këto zbulime të reja tregojnë se zbulimi ynë origjinal nuk ishte një ngjarje fati”, thotë Dr Benjamin D. Horne, drejtor i epidemiologjisë kardiovaskulare dhe gjenetike në Institutin e Mjekësisë Intermountain Qendra e Zemrës, dhe kërkuesi kryesor i studimit. “Konfirmimi ndër një sërë pacientësh të rinj se agjërimi është i lidhur me rrezik më të ulët të këtyre sëmundjeve të zakonshme.Ngre pyetje të reja rreth asaj se si agjërimi zvogëlon rrezikun në vetvete ose në qoftë se ai thjesht tregon një mënyrë jetese të shëndetshme.”
Ndryshe nga hulumtimet më të hershme nga ekipi, ky hulumtim i ri regjistroi reagimet në mekanizmat biologjike të trupit gjatë periudhës së agjërimit. LDL-C, kolesteroli “i keq” dhe HDL-C, kolesteroli “i mirë”; të dy u rritën përkatësisht me 14 për qind dhe 6 përqind, duke rritur kështu kolesterolin total – dhe kjo i zuri në befasi studiuesit.

“Agjërimi shkakton uri. Si përgjigje, trupi cliron kolesterol më shumë, duke lejuar që ai të shfrytëzojë yndyrën si një burim karburanti, në vend të glukozës. Kjo zvogëlon numrin e qelizave yndyrore në trup,” thotë Dr Horne. “Kjo është e rëndësishme për shkak se sa më pak qeliza yndyrore të ketë një trup, aq më pak të ngjarë ka të përjetojnë rezistencën e insulinës, ose diabetin.”
Ky studim i kohëve të fundit konfirmoi edhe përfundimet e mëparshme në lidhje me efektet e agjërimit në hormon rritjen e njeriut (HGH), një proteinë metabolike. HGH punon për mbrojtjen e muskujve të vegjël dhe për balancën metabolike, si një përgjigje shkaktuar dhe përshpejtuar nga agjërimit. Gjatë periudhave 24-orëshe të agjërimit, HGH u rrit me një mesatare prej 1.3 për qind tek femrat, dhe gati me 2.0 për qind tek meshkujt.
Në këtë gjykim më të fundit, kërkuesit kanë kryer dy studime agjërimi në mbi 200 persona – pacientë dhe vullnetarë të shëndoshë – të cilët ishin rekrutuar në

Intermountain Medical Center. Një gjykim klinik i dytë në 2011 pasoi një tjetër me 30 pacientë të cilët pinë vetëm ujë dhe nuk hëngrën asgjë tjetër për 24 orë. Ata gjithashtu u monitoruan, ndërsa mbajtën një dietë normale gjatë një periudhe shtesë 24-orëshe. Testet e gjakut dhe matjet fizike iu bënë të gjithëve për të vlerësuar faktorët e rrezikut kardiake, shënuesit të rrezikut metabolike, dhe parametra të tjera të përgjithshme shëndetësore.

Ndërsa rezultatet ishin të habitshme për studiuesit kjo nuk është ende koha për të filluar një dietë të agjërimit. Duhen më shumë si këto studime për të përcaktuar plotësisht reagimin e organizmit ndaj agjërimit dhe ndikimin e tij në shëndetin e njeriut. Dr Horne beson se një ditë agjërimi mund të përshkruhet si një trajtim për parandalimin e diabetit dhe sëmundjeve koronare të zemrës.
Për të ndihmuar arritjen e qëllimit të një hulumtimi të zgjeruar, Fondacioni Deseret (i cili financoi studimet e mëparshme të agjërimit) kohët e fundit miratoi një grant të ri për të vlerësuar shumë më tepër faktorë metabolike në gjak duke përdorur mostrat e ruajtura nga gjykimi i fundit klinik i agjërimit. Hulumtuesit gjithashtu do të përfshijnë një gjykim klinik shtesë mbi agjërimin ndër pacientë të cilët kanë qenë të diagnostikuar me sëmundje koronare të zemrës.
“Ne jemi shumë mirënjohës për mbështetjen financiare të Fondacionit Deseret. Organizimi dhe donatorët e saj kanë bërë të mundur këto studime mbi agjërimin,” shtoi Dr Horne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Agjerimi shëron sëmundjet e zemrën.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Thesari Ramazanit :: Agjerimi dhe trupi i njeriut-