Untitled Document

Share
 

 Plaku dhe i rriu

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295

Pikët : 931

Reputacioni : 7

Data e regjistrimit : 06/02/2013

Mosha : 25

Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni


Plaku dhe i rriu  Empty
MesazhTitulli: Plaku dhe i rriu    Plaku dhe i rriu  I_icon_minitimeSat May 10, 2014 7:04 pm

Mendoni para se të flisni
Njëherë në një kohë një plak kishte përhapur thashetheme se fqinji i tij ishte një hajdut . Si rezultat i kësaj i riu u arrestua. Disa ditë më vonë i riu u dëshmua se ishte i pafajshëm Pasi u lirua ai e paditi njeriun e moshuar që kishte shpërndar thashetheme duke e akuzuar atë për shpifje.Në gjykatë plaku i tha gjykatësit : " Ata ishin vetëm komente nuk dëmtojnë askënd komentet . "
Gjykatësi para se të sjell dënimin për rastin e lartëpërmendur i tha njeriut të moshuar që të shkruaj të gjitha gjërat që ja kishte përhapur si thashetheme të riut në një letër dhe pastaj ti pres ato në copëza letre tjera dhe ti hudhë përgjat rrugës për në shtëpi dhe të vijë nesër për të dëgjuar dënimin . "
Ditën tjetër gjykatësi i tha plakut : " Para marrjes së dënimit , ju do të duhet të shkoni jashtë dhe ti mblidhni të gjitha copëzat e letrës që i hodhët dje . " Plaku i tha : " Unë nuk mund ta bëjë këtë . Era i ka fryer gjithandej dhe unë nuk e di se ku mund ti gjejë ata . "
Gjykatësi më pas u përgjigj : " në të njëjtën mënyrë komentet e thjeshta mund të shkatërrojë nderin e një njeriu deri në atë masë sa që njeriu nuk është në gjendje për të rregulluar atë asnjëher. Nëse ju nuk mund të flisni mirë për dikënd më mirë është që të heshtni,sepse një njeri që folë shumë ai edhe gabon shumë.
'Të gjithë ne të kemi kujdes nga fjalët tona se pastaj bëhemi rob dhe peng i tyre .
Përktheu Jetmir Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
 

Plaku dhe i rriu

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tregime Islame-