Untitled Document

Share
 

 Ebu Hurejra l.a. tregon se i Dërguari i Allahut a.s. ka thënë:

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Andi K.

Andi K.

Postimet : 295
Pikët : 931
Reputacioni : 7
Data e regjistrimit : 06/02/2013
Mosha : 25
Vendbanimi : Tetovë - Maqedoni

Ebu Hurejra l.a. tregon se i Dërguari i Allahut a.s. ka thënë: Empty
28112014
MesazhEbu Hurejra l.a. tregon se i Dërguari i Allahut a.s. ka thënë:

"Kushdo që merr gnsl ditën e xhuma, sipas atyre rregullave të larjes nga xhunubi dhe pastaj shkon për namaz në orën e parë (herët), kjo është për të, sikur të ketë bërë kurban një deve (bamirësi për çështjen e Allahut); dhe kushdo që shkon në orën e dytë, kjo është për të, sikur të ketë bërë kurban një ka; dhe kushdo që shkon në orën e tretë, kjo është për të, sikur të ketë bërë kurban një dash me brirë; dhe kushdo që shkon në orën e katërt, kjo është për të sikur të ketë dhënë bamirësi një pulë; dhe kushdo që shkon në orën e pestë, kjo është për të sikur të ketë dhënë bamirësi një vezë, ndërsa kur del imami (përpara për të mbajtur ligjëratën e xhumasë), melekët (bëjnë roje tek dyert e xhamisë për të shënuar kush paraqitet) vijnë për të dëgjuar hytben." (881)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://islamishendrit.albanianforum.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ebu Hurejra l.a. tregon se i Dërguari i Allahut a.s. ka thënë: :: Komentet

No Comment.
 

Ebu Hurejra l.a. tregon se i Dërguari i Allahut a.s. ka thënë:

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Hadithe nga Buhariu-
Kërce tek: